Yerleştir:    
Görülebilirlik:     Modül:   

Sosyal Ağlarımızda Bizi Takip Edin!

Facebook Twitter Blogspot SocialGo

 

   Küçült

Dereköy Camii

Yalta’daki faal tek camidir. 1926 yılında kapatılan ve 1936’da da minaresi yıktırılan cami binası şu anda Rusların işgalinde olduğu için, hemen yanındaki, eskiden Milli Mektep olan iki katlı bina günümüzde cami olarak kullanılmaktadır. Kırım genelinde eskiden Kırım Tatarlarına ait dini yapıların asıl sahiplerine iadesi yapılmakla birlikte bu tarihi cami henüz asli sahiplerinin kullanımına geçememiştir.

Nikita devlet botanik parkı, 1812

Yalta'ya 7 km mesafede, Magaraç Şarap Enstitü’sünün hemen yanında, okyanusa nazır mükemmel teraslardan denize doğru uzanan yamaçta 1812 yılında İsveç asıllı Rus botanikçi H. H. Steven tarafından yapılmış bir bahçedir. İçinde 1600’den fazla çeşit gülü ve dünyanın çeşitli yerlerinden 28 bin çeşit ağaç ve bitkiyi barındırır. Parkta ayrıca 1000 yaşında bir şamfıstığı ağacı yer alır. Çok güzel bir restoran/barı mevcuttur.

Yalta’dan fayton gezintisi yaparak da gelinebilmekte ve park yaklaşık bir buçuk saat civarında gezilebilmektedir.

Aleksander Nevski Rus Ortodoks katedrali, 1898

Şehir merkezinde, Kirov sokağının başlangıcında yer alır. Şehre denizden yaklaşıldığında ufukta görülen ilk yapıdır. 18. yy neo-Bizans stilinde inşa edilmiş katedraldeki ikonalar ve freskler insanı hayran bırakmaktadır. Kubbeleri ve zengin dekoratif süslemeleriyle 17. yy eski Rus kiliselerine benzer. İç tasarımında Kroşeçkin'in taslakları kullanılmıştır. Katedral mimar Krasnov ve Şapovalov tasarımı ile 19. yy sonu ile 20. yy başında inşa edilmiştir.

Saray (Yasna Polyana sanatoryumu), 1831 - 1836

Mimar V. Hunta tarafından Gotik tarzda inşa edilmiştir. Romantik motiflere sahip Kırım'daki ilk yapılardan biridir. Günümüzde anne ve çocuklar için sanatoryum olarak kullanılmaktadır.

Polukorovsky (Polikurovsky) tepesi ve anıtı

Ünlü kişilerin mezarlarının yer aldığı bir yerdir. S. Rudansky burada gömülüdür (1873).

Ermeni kilisesi, 1909 - 1917

Mimar H. Ter-Mikelov tarafından inşa edilmiştir. Anıtsal bir yapı şaheseri olan Echmiadzyn'deki St. Rypsyme kilisesi örnek alınmıştır. Kilisedeki resimler mezarı da orada olan Ermeni ressam V. Sureniants tarafından yapılmıştır.

Peri Masalları çayırı (Polyana Skazok)

Açık hava müzesidir. Kırımlı sanatçılar, ağaç oymacılar ve heykeltraşlar tarafından tasarlanmış Ukrayna ve Rus çocuk kitapları ve hikayelerinde geçen 200'den fazla peri masalı karakterinin canlandırıldığı heykeller yer alır. Yalta Devlet Birleşik Tarih-Edebiyat müzesinin (yerel tarih müzesi) bir dalıdır. Yalta'dan 5 km uzaklıktadır.

Darsan tepesi

Yalta şehir merkezinde bir tepedir. Gece 11'e kadar açık iki kişilik teleferik ile tepeye çıkılabilmekte ve Yalta'nın eşsiz manzarası seyredilebilmektedir.

Evangelist St. John’un çan kulesi (Joann Zlatoust tapınağı)

Projesi Odessa'dan mimar Gelogi Toriçelli'ye ait tapınak ve çan kulesi 1832-1837 yılında Yalta'da inşa edilmiştir. Gerçek amacının dışında, yüksek bir tepeye kurulu çan kulesi denizciler tarafından bir referans noktası olarak da kullanılmıştır. 1880'lerde Karadeniz'deki denizcilik kontrol noktalarından biri oldu. Savaşlar esnasında tapınak büyük zarar gördü, fakat çan kulesi bütünüyle kaldı. Şu anda tarihi ve mimari bir anıttır. Kulenin yanında şehrin muhteşem manzarasının seyredilebileceği bir gözlem noktası vardır.

Yalta oteli

Kırım'ın en büyük otelidir. Mimar Polyansky ve Moşkunova tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiş 17 katlı bir binadır. Aluşta'dan şehre girildiğinde, tüm panoramayı kaplar. Otel her iki tarafı denize bakacak şekilde 3 terasta kuruludur. Restoranları ve yüzme havuzları ana binaya bitişiktir. 2.740 misafiri aynı anda ağırlayabilmektedir. Binanın ön cephesi ile içi özenle tasarlanmıştır. On adet yemek salonu ve sempozyumlar için bir adet konferans salonu vardır. Otelin tasarımında başta Zurab Tsereteli olmak üzere birçok ressam görev almıştır.

Müzeler

Yalta şehir merkezindeki belli başlı müzeler; Yalta Devlet Birleşik Tarih-Edebiyat müzesi (yerel tarih müzesi), Kirova sokağındaki A. P. Çehov müze-evi, Lesya Ukrayinka müzesi ve N. Biryukov müze-evi’dir.

Yalta ve civarındaki diğer önemli yerler

Kentin merkezi sayılan trafiğe kapalı sahil caddesi, ölümsüz ateş anıtı, ormaniçi armut ağacı parkı, Botkin gezinti alanı, Artek çocuk kampı, Yükseliş (Ascension) kilisesi, Kharaks Roma kalesi, Şeytan Merdiveni geçidi, kıyı kesiminde yer alan ilginç sarp kayalıklara sahip Koşka dağı, Geçit (Cross) dağı


LİVADİYA

Bakınız: Livadiya ve Livadiya Sarayı


MİSHOR, KUREYZ, GASPIRA

Yalta'dan yaklaşık 10 km mesafedeki bu üç sahil köyü genelde birbirine karışmıştır. Parkları çok bakımlı ve lükstür. Mishor'daki plaj Kırım'ın en temiz ve en güzel plajlarından biridir. Ay Todor burnu ile meşhur Kırlangıç Yuvası bu bölgededir.

Dülber sarayı

Dülber palas (Muhteşem Palas) Kureyz'de Büyük Prens Piotr Nikolayeviç için 1895-1897 yılları arasında inşa edilmiştir. Krasnov projesine göre, asimetrik 2 - 4 katlı bina olarak yapılmıştır. Yüzden fazla binadan müteşekkildir. Farklı yükseklikteki hacimler dişli parmaklıklar ve gümüş kubbeler ile taçlandırılmıştır. Sarayın beyaz düz duvarlarında oyma taşlar ve mozaikler vardır. Saray ve özellikle sarayın girişi 15. yy Arap Mısır sanatından esinlenilerek yapılmıştır.

Kişkene (Kichkine) villasi, 1908 - 1911

Mağribi tarzda mimar I. Tarasova tarafından Gaspıra'da Ay Todor burnunda 1908-1911 yılları arasında inşa edilmiştir. Aurora (Avrorina) kayasına iki yıl sonra inşa edilmiş Kırlangıç Yuvası'na fazla uzak değildir. Dekoratif bir kubbesi ve minare şeklinde bir kulesi ile doğunun peri masalı şatoları gibidir. Bahçesi egzotik çiçeklerle donatılmıştır. Genelde çok süslü bir bina olarak düşünülmektedir. Bazıları da deniz tarafından bakıldığında sarayın orjinal bir silueti olmadığı kanaatindedir. Bina ziyaretçilerine çok ilginç ve orjinal gelir. Türkler gibi giyinmiş maskeli bir Rus tüccara benzetilmektedir. Bina şu anda turizm amaçlı kullanılmaktadır. Kişkene Tatar dilinde "küçük çocuk" anlamına gelmektedir.

Bölgedeki diğer saraylar

Prens (Knyaz) Yusupov tarafından Kureyz’de mimar Krasnov’a yaptırılan Yusupov (Usupovskyi) sarayı ile Gaspıra’daki Prenses Goliçina sarayı da bu bölgedeki görülmeye değer yapıtlardır.

Mishor

Mishor vaktiyle Tatarların yaşadığı küçük bir köy iken, zamanla tam bir turistik merkez haline gelmiştir. Günübirlik gelen ziyaretçilerin yanında otellerinde de pek çok turisti ağırlamaktadır. Mishor aynı zamanda destanlara konu olmuş, efsanevi Arzı Kız’ın (Mishor Kızı) vatanıdır. Arzı Kız Efsanesine konu olan bu yere yolu düşenler Mishor Kızı’nın sahilden 20-30 metre açıktaki bronz heykelini görebilir ve hemen karşısında denize girebilme ayrıcalığını yaşayabilirler. Yalnız deniz buralarda oldukça derin ve nisbeten dalgalıdır.

Kırlangıç Yuvası (Lastivchyne Hnizdo / Lastochkino Gnezdo), 1911-1912

Kırım'ın kartpostallarını süsleyen, Kırım'ın en önemli sembollerinden biri olan perili masal şatosudur. Mishor bölgesinde Gaspıra'da Ay Todor burnundaki 38 metrelik Aurora (Avrorina) uçurumuna başlangıçta Alman petrol kodamanı Baron Shteingel için Amerikalı mimar A. Sherwood tasarımıyla 1912'de inşa edilmiştir. Ortaçağ kalesi şeklinde tasarlanmıştır. 1927'deki depremden sonra kayalıkların bir kısmı denize düşmüş ve yapı tamamen kayalığın en son ucunda kalmıştır. Kayaların ucunda kanatlanıverecek masalsı bir yapı gibidir. Depremden sonra hasar gören duvarları restore edilmiştir.

Almanya’nın Ren Nehri kıyılarındaki Rittenburg Şatosu’nun minik bir kopyası olan Kırlangıç Yuvası’nın gezinti terasından Karadeniz’i bütün ihtişamıyla seyretmek, ayrı bir haz verir ziyaretçisine. Halen bina içinde bir İtalyan restoran faaliyet göstermektedir. Restoran/cafe kısmı oldukça pahalıdır. Vakti müsait olanlar bu restoranda Karadeniz’in muhteşem manzarası eşliğinde yemek yiyebilir veya hemen yanıbaşındaki plajda denize girebilir. Yalta'dan 10 km ötededir. Karayolu ile gidilebileceği gibi, havanın ve denizin müsait olduğu dönemlerde denizyolu ile de gidilebilir. Yalta’dan saat başı kalkan ve sahile paralel bir rota izleyen deniz motorları ile Kırım sahillerinin o güzel manzarasını seyrederek Kırlangıç Yuvası’na gidilip, yine aynı motorla geri dönülebilmektedir.

Yapının yanında 1. - 3. yüzyıldan kalma tarihi bir Roma kalesinin kalıntıları mevcuttur. Bölgede Ay Todor burnunda Ai Todorsky feneri yer alır.


ALUPKA

Yaltynsky (Yalta) bölgesinde Yalta'dan 17 km, Akmescit'ten 97 km, Akyar tren garından ise 75 km uzaklıkta 12.000 nüfuslu küçük ama güzel bir sahil kasabasıdır. Vorontsov sarayı ve bahçeleri Alupka'nın görülmesi gereken en önemli yapısıdır. Alupka'nın görülmesi gereken en önemli doğal güzellikleri Ay Petri dağı ile Uçan Su şelalesidir. Daha detaylı bilgi için Alupka makalesini okuyabilirsiniz.


MASSANDRA

Bakınız : Massandra

SİMEİZ

Kırım'ın en güzel ve özel yerlerinden biridir. Büyük Yalta olarak adlandırılan kasabalar zincirinin sonuncusudur. Kedi dağının eteklerinde kurulmuştur. Romantik bir görünüme ve temiz plajlara sahiptir. Dağlar ve kayalar ile çevrilidir. Kuru ve sıcak bir iklimi vardır. Bir taşra kasabasıdır ama farklı bir dinlence yeridir. Vahşi doğanın güzelliği ile sayısız villa ve kır evinin mimarisi birbirine karışmıştır.

Kasaba 19. yy’ın sonlarında pek çok Rus ailesi tarafından rağbet edilen bir bölgeydi. O zamandan kalan ve “Kseniya” adı verilen muhteşem güzellikteki pek çok villa hala ayaktadır.

Ay ışığında şiirsel bir güzelliği olan eski park pek çok büyük kayayla çevrilidir. Sakin bir tatil geçirmek isteyenler için çok uygun bir yerdir. Aynı zamanda Yalta’ya da yakın olmasından dolayı, Yalta’daki her türlü aktivitenin de takip edilmesi mümkündür.

GURZUF

Bakınız: Gurzuf

GÜNEY SAHİLİNİN BATI KISMI

Laspi yakınlarındaki Limena (Limenı / Goluboy Zaliv - Mavi Körfez), Katsiveli, Ponizovka, Kikineyz (Kekeneiz / Opolznevoye), Küçükköy (Parkovoye), Beregovoye ve kilisesi görülmeye değer Foros her biri ayrı, kendine has tatil beldeleridir. Yol vermez kayalar, yeşilin binbir tonu, tertemiz plajları ile bölge insanları mest etmekte, dinlenmelerini sağlamaktadır.

Foros kilisesi

Rus işgalinin ardından bu topraklarda Hristiyan etkisinin köklü bir geçmişten geldiğini ispatlamayı amaç edinen Ruslar Kırım’ın pek çok yerinde kiliseler inşa etmişlerdir. Bu kiliselerden biri de Foros’ta Baydar geçidi yakınlarında denize nazır 400 metre yükseklikte bir kızıl kayanın üzerine yapılan Foros kilisesi (Tserkov Voskreseniya)’dır. Kilise, o dönemde Foros bölgesinin sahibi zengin çay tüccarı A. Kuznetsov tarafından 1892 yılında mimar N. M. Çagin’e yaptırılmıştır.

Moskova kiliselerine benzer Bizans stilinde inşa edilmiştir. Mozaikleri İtalyan ressam Antonio Salviati tarafından, iç boyamaları A.K. Korzukhin, V.E. Makovsky ve akademisyen N. E. Sverchkov tarafından yapılmıştır. 1917 devriminden 7 yıl sonra kilise kapatılmış, rahipleri Sibirya’ya sürülmüştür. Kilise tahrip edilmiş, duvar resimlerinin bir kısmı üzeri boyanarak kapatılmıştır. Kilise 1969’a kadar bar olarak kullanılmıştır. 1969’da tamamen terk edilmiştir. 1992 Gorbaçov reformları ile bina restore edilip, tekrar kilise olarak hizmet vermeye başlamıştır.

1888 yılında Kırım’da tatillerini geçiren Çar III. Aleksander ve ailesinin Sen Petersburg’a dönerken Harkov yakınlarında geçirdikleri bir tren kazasından sağ kurtulmalarından dolayı bu kilisenin inşa edilmesine karar verilmiştir. Kilisenin girişindeki “mucizevi kurtuluş adına” yazısı bu kaza olayı anısına buraya yazılmıştır.

Kilise yakınında bir zamanlar Mihail Gorbaçov’a tahsis edilmiş bir daça yer almaktadır. Askeri darbe esnasında Gorbaçov burada bir süre ev hapsinde tutulmuştur. Halbuki o zamanlar medyada Gorbaçov hasta ve klinik tedavisi için Kırım’da diye haberler yayınlanmıştı. Daça şu anda Ukrayna devlet konuk evi olarak kullanılmaktadır.

Baydar Kapısı

Laspi bölgesinde tarihi kapıdır. Foros kilisesi'nin bulunduğu tepenin aşağılarında yer alır.


ROMAN KOŞ DAĞI

1.545 m yükseklikteki Kırım'ın en yüksek zirvesidir. Gurzuf ve Partenit'in kuzeyinde kalır. Dağ Bahçesaray'dan da görülebilmektedir.

Kırım'ın turizm başkenti Yalta Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin güney sahilinde, Karadeniz kıyısında yer alan, 170.000 nüfuslu sahil kasabasıdır (Şehir Merkezi: 82.000 [2001]). Özerk cumhuriyetin başkenti Akmescit'ten 79 km güneyde, iki burun arasındaki büyük dağların ortasında yer alır. Bir tarafta Ayudağ’dan, öte tarafta Simeiz’e kadar uzanan bir bölgenin ortak adıdır aynı zamanda.

Yalta , Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin güney kısmında yer alan, Karadeniz kıyısında bir sahil şehridir. II. Dünya Savaşı'nın sonucu bu şehirde yapılan ve adını bu şehirden alan Yalta Konferansı ile belli olmuştur.

efendim gecenlerde yaptığım yalta gezisinden küçük notlarla yalta hakkında bilgiler vermek isterim.

yalta kırıma bağlı bir sahil kenarında bir kasaba , yaltaya gitmek için 1.5 saatlik bir uçak yolculuğu ve 2 saatlik bir otobüs yolculuğu gerekmekte,kış ve yaz turizmi açısından her daim ziyaretçi sahibi olan bun kasaba aslında bir sex turizm yeri daha otobüsteyken rehberiniz sizlere mekanlar ve hatunlar hakkında bilgi vermekte (bkz:
kiev otobüsü) konaklamak için fiyat ve konum açısından en iyi otel 3 yıldıza sahip yalta oteli otel 30 senelik bir geçmişe sahip odaları konforlu olmasada manzarası mükemmel , şehir içinde yemek yiyebileceğiniz bir çok mekan var ancak domuz eti ve ürünleri revaçta bu sebebten mc donnalds önermekteyim herhangi bir tavuk menüsü yiyebilirsiniz. gece hayatına gelince bu şehirde akşamları yolda yada sahilde yürürken sizlerin yanına yaklaşan bayanları göreceksiniz aman dikkat şayet sizleri kendi bildikleri mekanlara yada otellere götürmeye çalışacaklardır gitmeyiniz aksi takdirde verdiğiniz paralara yazık olacaktır , bayanlarla anlaşmak için zorlanmayaksınız çünkü hepsi türkçeyi iyi bilmekte bunun dışındada yalta için sex düşünen diğer ziyaretçiler barbaros ve metin adındaki türk kadın satıcılarının ellerine düşeceklerdir barbarosta ne çay için nede alkollü bir içecek canınız fena yanar metinin yerinde içkiler makul rakkamlarda ve sizlere zorlama yapılmıyor yanınıza bir bayan almanız için ayrıca otel içerindede bayanlar bulunmakta ancak ben sizlere kesinlikle yaltaya sex için gitmenizi önermiyorum çünkü sosyal hayatın içine girmeniz çok daha güzel ve eğlenceli. şehirde kırım para birimi grivni kullanılmakta 100 usd : 850 grivni. eğer sigara ve içki almak istiyorsanız sakın kaçırmayın sigaralar yaklaşık 5 grivni içkiler yaklaşık 50 grivni bunlar yaltada bulunan en ucuz şeyler mesela çay 20 grivni yani 1 bardak çayla 4 paket camel alınabilmekte. eğer yalta otelde kalacaksanız şehir merkezine yaklaşk 5 dk yolculuk etmeniz gerekmekte yürüyerek yaklaşık 20 dk taksi tutarsanız ücreti 25 grivni.halkin %80 rus geriye kalanlar ise bolşevik ihtilali sırasında sibiryaya sürülmüş kırım türklerinden oluşmakta sovyetler birliği yıkılınca memleketlerine geri dönmüşler ancak ekonomik açıdan durumları çok kötü. şehirden yaklaşık 2 saat yolculukla sivastapola gidilebilmekte , dünyanın en uzun treleybüs hattı bu şehirde yaklaşık olarak 120 km.